Vinník dopravnej nehody bez uzavretého PZP, aký je postup?
  • admin
  • Uncategorized
  • Komentáre vypnuté na Vinník dopravnej nehody bez uzavretého PZP, aký je postup?

Podľa zákona by mali mať uzavreté povinné zmluvné poistenie všetky prihlásené vozidlá. Žiaľ, na cestách sa objavujú aj hazardéri jazdiaci bez zaplateného pzp. Vystavujú sa riziku pokuty už pri zastavení policajnou hliadkou teda pri vykonávaní cestnej kontroly. Za neuzavretú zákonnú poistku hrozí mastná pokuta až do výšky cez 3000 eur.

Horší prípad nastáva ak je takýto nezodpovedný vodič vinníkom nehody. Poniektorí hrdinovia za volantom sú presvedčení o tom, že im sa nehoda na ceste z ich viny nemôže stať. Žiaľ, opak je pravdou. Pri dnešnom počte áut a veľkosti premávky stačí malá nepozornosť a kolízia je na svete. Pritom uzavretie PZP nie je žiadny dlhý proces a v dnešnej dobe je ho dokonca možné uzavrieť pohodlne z obývačky.

Čo robiť ak Vám na automobile spôsobí škodu vodič bez uzavretého PZP poistenia?

Vodiča bez PZP môže ovládnuť paniku, ktorá mu našepká, že najlepším riešením je útek z miesta dopravnej nehody. Preto sa snažte ako prvú vec zapamätať si ŠPZ vozidla, ktoré spôsobilo dopravnú nehodu resp. škodovú udalosť. Aj keď to nemusí byť v prípade šoku v následku nehody vôbec jednoduchý úkon.

Ako prvú vec overíme, zdravotný stav všetkých účastníkov. Ak je potrebné, poskytneme prvú pomoc a zavoláme potrebné záchranné zložky. Snažíme sa zabezpečiť plynulosť a najmä bezpečnosť premávky.  

Zákon ukladá účastníkom nehody povinnosť preukázať svoju identitu a poskytnúť informácie o ich poisťovni. Ideálne je po nehode spísať správu o nehode s ktorou následne navštívite poisťovňu. Každý účastník by si mal spísať vlastnú správu o nehode.

Ak vinník nemá uzavreté PZP, tak poškodený oznamuje nehodu Slovenskej kancelárii poisťovateľov SKP, ktorá to vyplatí z garančného fondu. Tu sa ale treba obrniť nervami a trpezlivosťou keďže celý tento proces môže trvať mesiace. Ak nevlastníte viacero áut a nemôžete si dovoliť nechať jediné auto odstavené mesiac tak si budete musieť opravu zaplatiť najprv sami.

Ak majú všetci účastníci uzavreté PZP (čo by podľa zákona mala mať), škoda sa vypláca z poistky vinníka. Vinníkovi nehody sa však zo zákonnej poistky neprepláca nič.  Účty za pokrivené plechy a popraskané plasty si hradí sám.

Stačí PZP alebo je nutné mať havarijné poistenie

Pre vinníka nehody je ideálne mať uzavreté aj havarijné poistenie, aj keď nie je povinné. V takomto prípade mu poisťovňa preplatí aj opravu vlastného auta. Tu však treba počítať so spoluúčasťou, ktorá má naprieč poisťovňami rôznu formu. Väčšinou je spoluúčasť definovaná v percentách plus zvykne byť určená minimálna suma škody pre poistné plnenie havarijnej poistky.

Havarijné poistenie tak ako aj PZP je v súčasnej dobe možné uzavrieť online cez internet bez potreby osobného kontaktu a čakania v radoch v pobočkách poisťovní. Dokonca je možné porovnať si ponuky z viacerých poisťovní a vyfiltrovať najlepšiu ponuku presne pre vás na mieru. Nehazardujte a nejazdite bez PZP, vystavujete sa tak veľkému riziku zbytočných a hlavne drahých problémov. Milisekundové zaváhanie aj pri skúsených a ostrieľaných vodičov môže znamenať škody na majetku, ale aj zdraví. Porozmýšľate preto nad havarijnou poistkou. Vyklikať si ju môžete jednoducho z pohodlia domova. Stačí k tomu iba pripojenie na internet a notebook alebo smartfón.